دحوالارضدحوالارض چیست؟

بیست و پنجم ذیقعده، هم زمان با دحوالارض یعنی گسترش یافتن زمین است. از امیرالمومنین ـ علیه السلام ـ روایت شده است که فرمودند:

«نخستین رحمتی که از آسمان به زمین نازل شد، در بیست وپنج ذی القعده بود. کسی که در این روز روزه بگیرد و شبش را به عبادت بایستد، عبادت صد سال را که روزش را روزه و شبش را عبادت کرده است خواهد داشت.»

همچنین در برخی از روایات این روز به عنوان روز قیام امام زمان مهدی موعود(عج) معرفی شده و خاتم المحدثین، شیخ عباس قمی (ره) روز دحوالارض را از چهار روز معروفی ذکر کرده که روزه آن ثواب هفتاد سال عبادت را دارد.

روز دحوالارض از روزهای پر برکت خدا برای بندگان سالک الی الله

در کتاب شریف «المراقبات» روایت است که امام رضا ـ علیه السلام ـ فرموده اند:

در شب بیست و پنجم ماه ذى القعده حضرت ابراهیم (ع) و حضرت عیسى (ع) متولد شده اند.
در این روز، رسول خدا ـ صلى الله علیه و آله ـ به قصد حجة الوداع از مدینه با یکصد و چهار هزار یا یکصد و بیست و چهار هزار و حضرت فاطمه (ع) و تمامى اهل بیت خود از راه شجره به مکه عزیمت نمودند.

توبه، استغفار، عبادت و شب زنده داری از اعمالی است که در شب دحو الارض سفارش و تأکید بسیاری برای انجام دادن آنها شده است.

شب و روز دحوالارض نمازها و ادعیه مخصوصی دارد که کیفیت آنها در کتاب مفاتیح الجنان مرحوم شیخ عباس قمی (ره) آمده است.
برنامه های معنوی

زمین، گاهواره زندگی انسان و همه موجوداتِ زنده است، که با تمام کوه ها، دریاها، درّه ها، جنگل ها، چشمه ها، رودخانه ها، معادن و منابع گرانبهایش، نشانه ای از نشانه های آفریدگار به شمار می آید که آن را گسترانیده است. روز دحوالارض ـ روز گسترش زمین ـ روز بسیار مبارکی است و آداب و اعمال ویژه ای دارد؛ از جمله:

1. روزه داشتن که ثواب هفتاد سال عبادت را دارد.
2. احیا و شب زنده داری شب دحوالارض که برابر با یک سال عبادت است.
3. ذکر و دعا.
4. انجام غسل به نیت روزِ دحوالارض و نماز مخصوص آن.

التماس دعا

/ 39 نظر / 64 بازدید
نمایش نظرات قبلی
بهار

تقصير من است اينكه، كم مي آيي هر گاه شدم اسير غم مي آيي اين جمعه و جمعه هاي ديگر حرف است آدم بشوم ، سه شنبه هم مي آيي . . . اللهم عجل لوليك الفرج[گل]

سايه

سلام داداش طاها امروزو تسليت ميگم التماس دعا

شهرخدا

دوباره غروب جمعه گذشت و نیامدی... باشد! ---------------------------------------------------- غروب جمعه را انگار خدا آفریده است تا آدینه همه دردها و زخم‌های شیعیان باشد و رنج سال‌ها غربت از امام و زخم سال‌ها یتیمی امت را بنمایاند؛ با این همه، غروب دلگیر آدینه با همه غم‌زدگی‌اش انگار لبریز از معرفت است؛ پر است از بانگ جرس و شاید آهنگ بیدار باش خداست که به رنگ غروب در آمده است. آشفتگی روح را عصر جمعه به وضوح حس می‌کنی، روحی که مدام تحملمان می‌کند، زمینی بودنمان را، غرق بودنمان در دنیا را و در بند اسارت بودنمان را، تا خاکی‌ترین بخش هستی فرود می‌آید و او که از جنس آسمان است در زمین خاکی آشفته می‌شود. و عصر جمعه انگار زمان کوتاهی برای رهایی روح است...

امیر محمد

به نام خدا سلام. حال شما. با یه داستان به عشق امام رضا را علیه السلام آپم. منتظره نظر و حضوره گرمتون هستم.[گل][گل][گل]

سید علیرضا رئیسی

با سلام و عرض ادب و احترام بسیار قلم روانی دارید به من هم سربزن از روزهای خسته آمده ام... از درندگی شب، به کاوش نگاه تو! گرد راه را چیده ام. ای پژواک پروانگی؛ سپرده ام موصوفت را به صفت باد و سوخته ام در آستانه ی شمعی به بزرگی آفتاب اینجا گم شده ام، در آسمان نگاهت.! و هنوز تو می فروشی به باد؛ خاکستر وجودم را... ارادتمند رئیسی گرگانی

tinafilm

دلم گرفته بااین تصاویر وبااین موسیقی زیبا دلم با اه همنشین شد برایم دعا کنید

tinafilm

دلم گرفته بااین تصاویر وبااین موسیقی زیبا دلم با اه همنشین شد برایم دعا کنید

tinafilm

دلم گرفته بااین تصاویر وبااین موسیقی زیبا دلم با اه همنشین شد برایم دعا کنید

آذرمیدخت

ممنون از مطلبتون .من تا حالا این واژه رو نشنیده بودم .چند بار اتفاقی نظراتون رو تو نودوهشتیا خوندم .طرز فکرتون برام جالب بود ولی الان که مطا لب وبلاگتونون رو خوندم بهتون به خاطر داشتن این طرز فکر تبریک می گم.

maryam baren

روزگارا .. که چنین سخت به من می گیری... باخبرباش که پژمردن من آسان نیست... گرچه دلگیرتر ازدیروزم گرچه فردای غم انگیزمرا می خواند... لیک باوردارم ... دلخوشی ها کم نیست.. زندگی بایدکرد...